Всесвітній день футболу

Що це за свято?

Футбол завжди вважався королем спорту завдяки мільярдам пристрасних вболівальників та цінителів у всьому світі. У порівнянні з іншими видами спорту, чисельність любителів футболу набагато більша. Це спорт з численними інвестиціями та найзначнішим капіталом. Грою в футбол можна захоплюватися з дитинства до найповажнішого віку. Дякуючи рішенню ООН, щорічно 10 грудня професійні спортсмени, любителі та вболівальники святкують Всесвітній день футболу. Ця подія покликана вшанувати вид спорту, що зміг стати майже способом життя та особливою філософією для величезної кількості людей.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день футболу?

Футбол має дуже давню та цікаву історію. Ще в III – II століттях до нашої ери в Китаї існувала гра з м’ячем зі шкіри, що був набитий пір’ям або шерстю тварин. Метою гри було влучити в сітку, закріплену на бамбукових жердинах, а також захиститися від атак супротивника. Схожі варіанти ігор з м’ячем відомі також у давніх греків та єгиптян.

Англія. Національна гра. Перші правила

Але батьківщиною футболу все ж вважається Англія. Існує документальне підтвердження ще з 1170 року, де описується молодь, що збирається на полі для гри з м’ячем.

Ця гра чимдалі набувала такої популярності, що навіть стала проблемою для короля Едуарда II. У 1300-х роках країна мала готуватися до війни з Шотландією, і замість того, щоб вправлятися в стрільбі з лука, воїни грали в футбол. Король мусив видати указ про заборону гри на якийсь час.
З часом футбол продовжував розповсюджуватися, особливо серед представників робітничого класу. Гра стала для них способом відпочинку та можливістю поспілкуватися. Але спортивні матчі не завжди проходили цивілізовано — через досить нечіткі правила та відсутність суддів на полі часто виникали бійки. Кількість гравців теж змінювалась, інколи на полі бувало до тисячі людей одночасно. Тож не дивно, що ситуація виходила з-під контролю.

У XVIII столітті футбол вийшов за межі належності до робітничого середовища та став надзвичайно популярним у навчальних закладах. В 1848 році в Кембриджському університеті були встановлені певні правила гри. Деякі з них є чинними й зараз. А вже 1863 року в Англії створили першу Футбольну асоціацію.

Вважається, що англійці відіграли провідну роль у розповсюдженні футболу в сучасному вигляді й поза своєю країною. Перший футбольний матч за межами Європи відбувся в Аргентині в 1867 році під керівництвом кількох британців, що працювали в той час за кордоном.

Жіночий футбол

Хоч футбол вважався чоловічим видом спорту, з кінця XIX століття захоплюватися ним стали й жінки. В часи Першої світової війни, коли чоловіки були на фронті, жінки створювали футбольні команди та проводили міжнародні матчі.

Після війни Футбольна асоціація визнала жіночий футбол недоречним. Заборону було знято лише в 1971 році й відтоді він продовжує розвиватися. Багато з великих футбольних клубів мають жіночі команди, які змагаються всередині країн та на міжнародному рівні.

Міжнародна федерація футбольних асоціацій (ФІФА) була заснована в 1904 році. Її першими членами стали Франція, Данія, Бельгія, Нідерланди, Іспанія, Швейцарія та Швеція. Англія приєдналася до організації лише через рік.

В 1908 році футбол вперше було включено до Олімпійських ігор у якості офіційного виду спорту. До проведення першого чемпіонату світу в 1930 році футбольний турнір Олімпійських ігор вважався найпрестижнішим змаганням.

З 1930 року чемпіонат світу відбувається кожні чотири роки, за виключенням періоду Другої світової війни. Найпрестижнішим щорічним міжнародним турніром для європейських футбольних клубів є Ліга чемпіонів (проводиться з 1992 року). Засновано цей турнір Союзом європейських футбольних асоціацій (УЄФА).

Зірки футболу минулого століття

60-ті роки минулого століття відкрили у футболі справжніх суперзірок: Пеле, Ейсебіо, Пушкаш та інших. 1970-ті сприяли розвитку футболу завдяки появі кольорового телебачення.

Для українського футболу період 70-80-х був дуже вдалим — київський футбольний клуб «Динамо» під керівництвом тренера Валерія Лобановського здобув чимало престижних нагород, а такі гравці, як Олег Блохін, Леонід Буряк, Олександр Заваров, Анатолій Дем’яненко були справжніми народними улюбленцями.

У 80-х роках у світі з’явилися такі великі гравці, як Дієго Марадона та Мішель Платіні, а також це був зірковий час для клубної команди «Ліверпуль». Кінець 80-х – початок 90-х увійшов в історію як найкращі часи для італійського «Мілану».

Залиште свій коментар